1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’den Anayasa Mahkemesi’ne başvuru
CHP’den Anayasa Mahkemesi’ne başvuru

CHP’den Anayasa Mahkemesi’ne başvuru

CHP, çoklu baro düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay,  söz konusu kanunun milleti ayrıştırmaya yönelik hükümlerinin iptali için başvurduklarını söyledi.

A+A-

CHP, çoklu baro düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahlemesi’ne başvurdu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, söz konusu kanunun milleti ayrıştırmaya yönelik hükümlerinin iptali için başvurduklarını belirterek, çoklu baro düzenlemesi ile farklı dinsel, etnik, ideolojik ve hatta yaşam tarzı üzerinden oluşacak barolar adliyeleri çatışma merkezine dönüştürebileceğini söyledi.

CHP, Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kamuoyunda ‘çoklu baro’ olarak bilinen kanunun iptal edilmesiyle ilgili dilekçeyi AYM’ye teslim ettikten sonra bir basın açıklaması yaptı. Engin Altay’ın açıklamasından satır başları şunlar:

21 MADDENİN İPTALİNİ TALEP ETTİK

Bu kanun milleti kutuplaştırmaya, ayrıştırmaya yönelik hükümlerin iptaline yöneliktir. Bu kanun 28 maddedir, biz bu 21 maddesinin iptalini talep ettik. Bu sık karşılaşılan bir durum değildir. 15 ve 18’inci maddelerin ilintili olduğu için 21 maddeyi içermektedir.

Anayasa’nın 88’inci maddesi, iç tüzüğü işaret eder. İçtüzük çiğnenmiş ve komisyon toplanmıştır. Biz buna eylemli içtüzük ihlali diyoruz. Bunların yok hükmünde olduğunu biliyoruz. Bu nedenle eylemli içtüzük ihlali nedeniyle teklifin tümünün iptalini istedik.

15’inci maddeye yönelik itirazımız var. Bu da 2 bin avukatın baro kurabilmesidir. Baroların görevi hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmaktır. Bizim ülkemizde yargı çevresinden anlaşılan illerdir. Aynı yargı çevresinde iki baronun örneği yok.

ÇATIŞMA MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRÜR

İstanbul’da 23, Ankara’da 8, İzmir’de 4 baro kurulabilir. ‘Ne var bunda’ denilebilir. Barolar arası ideolojik, ekonomik ve siyasi rekabet düzeni, disiplini ortadan kaldırır. Ayrıca farklı dinsel, etnik, ideolojik ve hatta yaşam tarzı üzerinden oluşacak barolar adliyeleri çatışma merkezine dönüştürür.

Yüksek mahkemenin elinde geniş bir içtihat havuzu var. Bu başvurumuzun kabul edileceğine dair yüzde 100’lük bir inançla buradan ayrılacağım.

Kaynak Yeniçağ: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/chp-coklu-baro-duzenlemesinin-yasalasmasi-sonrasi-chpden-anayasa-mahkemesine-basvuru-289816h.htm

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.