1. HABERLER

  2. GELECEK PARTİSİ

  3. Davutoğlu’ndan iktidara 'Sedat Peker' çıkışı
Davutoğlu’ndan iktidara 'Sedat Peker' çıkışı

Davutoğlu’ndan iktidara 'Sedat Peker' çıkışı

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Yunanistan’da çıkan yangın için 2 adet uçak göndereceğini belirten iktidara tepki gösterdi

A+A-

Davutoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum; çıkın yangınlarda yaşanan yanlışlıklar ve ihmaller dolayısıyla başında bulunduğunuz iktidar adına özür dileyin” dedi. Öte yandan 'Bugün Türkiye’de kurumsal yangınlar da söz konusu. Sedat Peker’in iddiaları yalansa çıkıp yalanlanmalı eğer doğru ise devletin her kademesinde reforma gidilmelidir.' ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu partisinin Elmadağ İlçe Danışma Kurulunda konuştu. Türkiye’nin 43 ilinde çıkan 270 orman yangınından 268’i kontrol altına alınırken, 13 günde on binlerce hektar alan kül oldu. Türkiye’nin güneyindeki birçok bölgede çıkan orman yangınlarında yaşanan ihmallere ve kriz yönetiminde yaşanan yanlışlıklara değinen Davutoğlu iktidarı eleştirerek iktidara özür dileyin çağrısında bulundu.

Davutoğlu, ”Uçak yok diyen ama Yunanistan’da çıkan yangına 2 uçak gönderen bir yönetimle karşı karşıyayız. Bakın Yunanistan’da bizden daha az hasar olmasına rağmen Hava Kuvvetleri komutanı istifa etti Başbakan da özür diledi. Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum çıkın yangınlarda yaşanan yanlışlıklar ve ihmalleri dolayısıyla başında bulunduğunuz iktidar adına özür dileyin.” dedi.

Davutoğlu’nun konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

Gerek Manavgat’ta gerek Akseki’de yangın bölgelerinde gördüğüm çok kötü ve geç bir kriz yönetimi yapılmış. Uçak yok diyen iktidarın aynı gün Yunanistan’da çıkan yangına 2 uçak gönderen bir yönetimle karşı karşıyayız. Bakın Yunanistan’da bizden daha az hasar olmasına rağmen Hava Kuvvetleri komutanı istifa etti Başbakan da özür diledi. Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum çıkın yangınlarda yaşanan devletin yanlışlıkları ve ihmalleri dolayısıyla başında bulunduğunuz iktidar adına özür dileyin.

İktidarı 10 acil adımı atmaları konusunda uyarıyorum. Bu yangın dalgası geçici değil kalıcı bir hasar ile karşı karşıya kaldığımızı gösteriyor. Yangınlar küresel ısınma boyutunda değerlendirilip acil eylem planı oluşturulmalıdır. Halkın en büyük kaygısı yağmurla birlikte yaşanan kirliliğin denize akmasıdır. Kalıcı bir ekosistem ihya politikası sağlanmalıdır. Tüm ağaçlar onun dibindeki börtüler böcekler yok oldu. Bunları anlatan yiğit yörük kardeşlerimiz onları havadan uçakla izleyen değil onları düşünen liderler istiyorlar.

Böyle bir dönemde ağaçları kesme eyleminde olan, buradan rant sağlamaya çalışan herkesin karşısında dimdik duracağız. Yangın anında bile rant peşinde koşanlar bilsinlerki onların dönemi sona erecek. Dürüstçe siyaset yapanların dönemi gelecek. Akbelen’de o ağaçları kesmeye kim niyetlenirse ağaç katliamını kim yaparsa onların karşısında dimdik duracağız. Bir tarafta yangınla bir tarafta ranta karşı duracağız.

 

Kendi evlerini korumaya çalışan köylüleri o bölgeden çıkarmaya çalışmak yerine o vatandaşlardan muhtemel yangınlarda devreye girmek için ekipler oluşturulmalı. Terörle mücadelede olduğu gibi korucu timler gibi yangınlarda da eğitimli ekipler kurulmalı. Süratle tüm yangınla mücadelede kullanılan ekipmanlar gözden geçirilmelidir. Biz devlet itibarını lükste şatafatta arayanların değil insan onurunda sağlığında arayanların partisiyiz.

Kriz esnasında çözümler bulmak yerine öncesinde tüm önlem planları yapılmalı, detaylı çalışmaları simülasyonları yapılmalıdır. Yangınla ilgili afet esnasında şeffaf bir bilgilendirme yapılmalıdır. Bütün kurumlar gözden geçirilmelidir.

SEDAT PEKER AÇIKLAMASI

Bugün Türkiye’de kurumsal yangınlar da söz konusu. Sedat Peker’in iddiaları yalansa çıkıp yalanlanmalı eğer doğru ise devletin her kademesinde reforma gidilmelidir. Bir bakan vazifeden affını kolay kolay istemez. Cumhurbaşkanını sorması lazım. Birer birer gidecekler, geldikleri gibi aynı yöntemle gidecekler. At izi it izine karıştı deyip görevden çekilen bakan var ya, Sedat Peker iddialarında adı geçen Selim bey dün emniyete çağrıldı. Berat Albayrak suç duyusunda bulundu, Selim bey emniyete çağrıldı.

Gelecek Partisi 15 Temmuz’da nasıl darbeye karşı onurla direndiyse bugün de yolsuzlukla, haksızlıkla mücadele edecek. Akıllarınca Selim bey’i bizi korkutacaklar. Beyler sizler bakan olsun diye o şehitlerin kanları dökülmedi bugün Selim bey’den hesap sorma çabasına girenler bilsin ki o gece tertemiz mücadele verdi bu millet. Bu millet o gece direnenleri de bilir o gece ortadan kaybolup günler sonra ortaya çıkıp rant saplayanları da bilir. O gece bütün tv kanalları kontrol edilsin hangi tv kanalı ne demiş bakılsın sondan sonra bakalım Berat Albayrak konuşabilir mi? 128 milyar doların hesabını vermemek için kayınpederine bile haber vermeden istifa etti.

Bugün AK Parti yöneticileri demokrasi mücadelesinin dışında yer alıyor. Yolsuzluk mücadelesi için yola çıkmıştık şimdi AK Parti’nin her türlü yolsuzlukla adı anılıyor. Bunlar gidecek sandıkla birlikte biz geleceğiz. Hiç anketlerle kamuoyu algısı oluşturmaya kalmasınlar. Biz anketle değil milletin iradesiyle iktidara geleceğiz.Kaynak: KRT TV

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.