1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Doğu Akdeniz’de devlet kurulmasını Barış Harekâtına borçluyuz
Doğu Akdeniz’de devlet kurulmasını Barış Harekâtına borçluyuz

Doğu Akdeniz’de devlet kurulmasını Barış Harekâtına borçluyuz

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ve sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendiren KKTC Başbakanı Ersin Tatar, harekâtın, Kıbrıs Türk halkı için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu belirtti.

A+A-

Tatar, Doğu Akdeniz’de, stratejik bir noktada devlet kurulmasının ve bu aşamaya gelinmesinin kolay bir iş olmadığını ve bunları 1974’teki Barış Harekâtı’na borçlu olduklarını söyledi.

 

YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI OLDU

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Kıbrıs Barış Harekâtı, Kıbrıs Türk halkı için yeni bir dönemin başlangıcıdır.” dedi. 1974 öncesi Kıbrıslı Türklerin Ada içerisinde dağınık vaziyette yaşadığını ve geleceğini göremediğini kaydeden Tatar, o dönemde Kıbrıslı Türklerin soykırım ve benzeri hamlelerle Ada üzerindeki var oluşunun yok edilmesinin söz konusu olduğuna dikkati çekti. Başbakan Tatar, “İyi ki 1974 harekâtı olmuştur, iyi ki Mehmetçik buraya ayak basabilmiştir. O günden sonra Kıbrıs Türk halkı kendi devletinin çatısı altında onurlu bir şekilde yaşamaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tatar, “Kıbrıs Barış Harekâtı, Kıbrıs Türk halkı için yeni bir dönemin başlangıcıdır” dedi. 1974 öncesi Kıbrıslı Türklerin Ada içerisine dağınık vaziyette yaşadığını ve geleceğini göremediğini kaydeden Tatar, o dönemde Kıbrıslı Türklerin soykırım ve benzeri hamlelerle Ada üzerindeki varoluşunun yok edilmesinin söz konusu olduğuna dikkati çekti. Tatar, Doğu Akdeniz’de, stratejik bir noktada devlet kurulmasının ve bu aşamaya gelinmesinin kolay bir iş olmadığını ve bunları 1974’teki Barış Harekâtı’na borçlu olduklarını söyledi.

 

“İYİ Kİ MEHMETÇİK BURAYA AYAK BASABİLMİŞTİR”

Başbakan Tatar, “İyi ki 1974 harekâtı olmuştur, iyi ki Mehmetçik buraya ayak basabilmiştir. O günden sonra Kıbrıs Türk halkı kendi devletinin çatısı altında onurlu bir şekilde yaşamaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Doğu Akdeniz’deki petrol, gaz ve diğer stratejik konuların bu kadar belirgin olmadığına dikkati çeken Tatar, Doğu Akdeniz’in öneminin 46 yıl sonra daha iyi anlaşıldığını kaydetti.

KKTC “MAVİ VATAN” KAVRAMININ ANA OMURGASINI TEŞKİL EDEN BİR DEVLET HALİNE GELDİ

Tatar, Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmeler, ulusal çıkarlar, Türkiye’nin bölgede yürüttüğü faaliyetler ve son olarak Libya hamlesiyle, KKTC’nin “Mavi Vatan” kavramının ana omurgasını teşkil eden bir devlet haline geldiğini söyledi. Tatar, Kıbrıs meselesinin çözümü için uzun yıllar müzakere süreci yürütüldüğünü hatırlattı ve şunları kaydetti: “Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs’ta eşitlik temelli bir anlaşmaya razı olmadıkları ortaya çıkmıştır. Kıbrıs’ı kendi egemenlik alanlarına çekmek, AB içerisinde yavaş yavaş hem Kıbrıslı Türklerin etkinliğini azaltmak hem de Türkiye’yi burada 3’üncü bir ülke konumuna sokmak, buradan dışlamak esas hedef ve niyetleridir. Bizim her zaman dilediğimiz eşitlik temelinde Ada üzerindeki haklarımızın korunmasıdır.”

Kaynak:https://www.milligazete.com.tr/haber/5035280/dogu-akdenizde-devlet-kurulmasini-baris-harekatina-borcluyuz

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.